Wpisując w wyszukiwarkę hasło „opakowania ozdobne” bardzo często równocześnie pojawia określenie kaszerowanie. Najczęściej jest stosowane przez drukarnie, ale również Tak jak my – Rubicello, stosują je producenci opakowań. Co to jest i jaki ma wpływ na opakowania ozdobne? Dziś przybliżamy to pojęcie.


Na pierwszy rzut oka pojęcie kaszerowania laikowi nie mówi za wiele, nie nawiązuje również do żadnej znajomej techniki. Jednak dla entuzjastów branży pakowniczej z pewnością określenie to nie jest obce. Niejednokrotnie mówi się, że technika kaszerowania i produkcja opakowań ozdobnych kaszerowanych w ogóle, została stworzona dla Klienta, który „kupuje oczami”. Innymi słowy mówiąc pudełko, które finalnie otrzymuje klient musi wyglądać ekskluzywnie i przyciągać uwagę. Taki efekt pozwala osiągnąć właśnie kaszerowanie.

Kaszerowanie jest to proces, w czasie którego powierzchnia opakowania, które w przyszłości ma być ozdobą wyjątkowego prezentu, zostaje poddana uszlachetnieniu. W praktyce ów proces wygląda następująco: na grubszą powierzchnię, tak zwany materiał nośny, naklejana jest cienka warstwa papieru. Jest to etap w procesie poligraficznym, prowadzący do powstania wysokiej jakości produktu dla Klienta końcowego. Można powiedzieć, że kaszerowanie jest procesem zbliżonym do laminowania, który z kolei polega na pokrywaniu materiału bazowego folią z tworzywa sztucznego. W przypadku kaszerowania warto jednak pamiętać, że materiał nośny powlekany jest specjalnym rodzajem cienkiego papieru.

Technika kaszerowania pozwala na uzyskanie interesujących właściwości. Z pokrywania materiału nośnego w przypadku technologii kaszerowania korzysta się przy druku offsetowym. Wówczas technologia pozwala na umieszczenie na tworzonym opakowaniu stylowego nadruku lub dodatkowych informacji. W ten sposób odpowiednio przygotowany papier jest gotowy do obklejenia materiału nośnego. Jest to swego rodzaju naklejanie etykiety, oczywiście znacznie trwalszy i zwyczajnie przyjemniejszy dla oka. Produkty dla Klienta końcowego przygotowywane w ten sposób są przede wszystkim niezwykle estetyczne, a omawiany rodzaj produkcji znacząco podwyższa ich jakość. W połączeniu z kartonami pochodzenia europejskiego, które wykorzystujemy przy produkcji opakowań ozdobnych w Rubicello, daje to elegancki i niezwykle wytrzymały efekt.

Metoda kaszerowania pozwala zaprezentować na opakowaniach o różnych kształtach najbardziej fantazyjne wzory i skomplikowane nadruki, a wspomniany papier wykorzystywany do tego rodzaju uszlachetnienia można przytwierdzać zarówno do powierzchni gładkiej jak i falowanej, o kształtach bardziej lub mniej regularnych.

W Rubicello technika kaszerowania jest jedną z naszych ulubionych metod uszlachetnień. Dzięki niej realizacje przygotowywane zgodnie z życzeniami naszych Klientów spełniają ich wymagania w 100% i sprawiają, że zamawiane przez nich opakowania stanowią doskonałe dopełnienie prezentów, realizacji reklamowych czy opakowań na ich produkty.